Stomatologia zachowawcza

Pod pojęciem stomatologia zachowawcza kryje się nie tylko leczenie, ale również działania profilaktyczne, zapobiegające pojawianiu się lub nawrotom objawów. Często jest ona określana także mianem stomatologii ogólnej.

Gabinet stomatologiczny Rozdent w Poznaniu świadczy usługi w zakresie:
profilaktyki oraz leczenia próchnicy,
ochrony jamy ustnej i hamowanie rozwoju bakterii - odbudowujemy tkanki zębowe za pomocą plombowania światłoutwardzalnego,
endodoncji, czyli leczenia kanałowego,
leczenia nadwrażliwości zębów.

Pracujący w poznańskim gabinecie Rozdent stomatolodzy zajmują się leczeniem nie tylko zębów, ale również elementów żuchwy, które są z nimi bezpośrednio połączone.

Jak przebiega wizyta w gabinecie stomatologii zachowawczej?

Każdą wizytę dentysta rozpoczyna od wywiadu z pacjentem na temat odczuwanych przez niego dolegliwości, przestrzegania zasady higieny jamy ustnej, a także diety i stosowanych używek typu picie kawy, czarnej herbaty bądź palenie papierosów. Następnie lekarz przystępuje do badania pacjenta i przeglądu jamy ustnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjent zostaje poinformowany o diagnozie oraz proponowanym planie leczenia. Stomatolog udziela również informacji na temat profilaktyki, która pozwoli zminimalizować ryzyko nawrotów objawów.

Jeśli dentysta nie zaleci inaczej, profilaktyczne przeglądy jamy ustnej powinny być wykonywane średnio co pół roku, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych zmian oraz podjęcie leczenia.

Im szybciej zmiany zostaną wykryte, tym prostszy będzie zabieg stomatologiczny. W przypadku małego ubytku bądź niezbyt zaawansowanej próchnicy zazwyczaj wystarczy prosty zabieg. Jeśli jednak pacjent zgłosi się do gabinetu z zaawansowanymi zmianami, może być konieczne podjęcie leczenia kanałowego, które jest jedyną metodą leczenia zaawansowanej próchnicy prowadzącej do zniszczenia zęba oraz atakującej jego miazgę.

Na czym polegają zabiegi profilaktyczne?

By zapewnić zębom ochronę przed bakteriami i wytwarzanymi przez nie toksynami należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów odpowiednią szczoteczką, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej, ale nie tylko. Istotna jest również odpowiednia dieta, tj. ograniczająca spożycie słodyczy, słodkich napojów, produktów lepkich i kleistych, które mogą przylgnąć na dłużej do zębów (chipsy, żelki, niektóre cukierki). Czynnikiem sprzyjającym powstaniu próchnicy są też używki - w szczególności niektóre narkotyki.

Oprócz zdrowych nawyków żywieniowych oraz właściwej pielęgnacji jamy ustnej, należy również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny - nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Należy pamiętać o systematycznych przeglądach stomatologicznych oraz wykonywaniu zabiegów profilaktycznych mających na celu oczyszczenie zębów z kamienia i płytki nazębnej, a także wzmacnianiu struktury zębów. Dentysta w tym celu wykonuje takie zabiegi jak skaling, piaskowanie, lakierowanie czy też polerowanie.

Należy pamiętać, że profilaktyka oraz leczenie uzębienia jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Nieprawidłowości, bakterie i stany zapalne, pojawiające się w jamie ustnej wpływają negatywnie nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na cały organizm ludzki. Zmiany próchnicowe i nawet niewielkie ubytki stanowią źródło wielu bakterii, które z miazgi zęba mogą dostać się do krwioobiegu, a tym samym w głąb organizmu. W efekcie mogą pojawić się bóle głowy, bóle zatok, angina, a nawet znacznie poważniejsze choroby - uszkodzenie trzustki i cukrzyca, choroby serca, sepsa i nie tylko. Toksyny wytwarzane przez bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się z różnych organów oraz stawów, a w konsekwencji zaburzać ich funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.



Rejestracja

Zapisów na wizyty mogą Państwo dokonywać telefonicznie:

+48 606 701 026

lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza zapisów online





odwiedź nas na facebooku!