Stomatologia dziecięca

Leczenie dzieci wymaga innego podejścia nie tylko ze względu na ich wiek i obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Budowa zębów małych pacjentów różni się od zębów dorosłych, dlatego też stomatologia dziecięca stanowi odrębną specjalizację.

Procedury u dzieci są wykonywane w taki sam sposób jak u dorosłych, lecz z użyciem innych materiałów stomatologicznych dostosowanych do pracy z dziećmi.

Jak przebiega wizyta w poznańskim gabinecie stomatologicznym Roznet?

Bardzo ważne jest, aby rodzice przygotowali dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym (pierwsza wizyta), by uniknąć ryzyka braku współpracy dziecka z dentystą, a tym samym nieudanej wizyty.

Przed wizytą u stomatologa należy dokładnie oczyścić zęby. Zanim dentysta przejdzie do wykonania przeglądu jamy ustnej, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu. Konieczne będzie podanie informacji między innymi o odczuwanych dolegliwościach, sposobie pielęgnacji zębów oraz nawykach żywieniowych. Na pierwszej wizycie dentysta wykonuje dokładny przegląd i w przypadku wykrycia nieprawidłowości planuje dalsze leczenie. Harmonogram kolejnych wizyt ustalany jest indywidualnie - w przypadku konieczności podjęcia leczenia, dentysta przedstawia proponowane rozwiązanie. Jeśli natomiast w jamie ustnej nie zostaną wykryte żadne niepokojące zmiany, rekomendowane są okresowe przeglądy jamy ustnej co 3-6 miesięcy.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym ma charakter adaptacyjny - dentysta tłumaczy dziecku, co dokładnie będzie robił oraz oswaja go ze znajdującymi się w gabinecie urządzeniami.

Jakie są najczęstsze choroby jamy ustnej u dzieci?

Problemy związane z jamą ustną mogą pojawić się już u niemowląt. Zazwyczaj są to pleśniawki, afty, a także wirusowe zapalenie jamy ustnej czy też bolesne ząbkowania. U dzieci, które mają już zęby, częstym problemem jest pojawienie się próchnicy.

Pleśniawki - mają postać białego nalotu na języku, po starciu którego widoczna jest zmieniona chorobowo skóra. Białe, grudkowate plamki mogą być widoczne także na wewnętrznej stronie policzków oraz na wargach i dziąsłach. Jest to choroba pochodzenia grzybiczego, którą dziecko może bardzo łatwo zarazić się od osoby dorosłej. Może być także skutkiem antybiotykoterapii oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Afty - mają formę niewielkich, za to bolesnych pęcherzyków. Ich podłoże może być zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Zmiany te powodują ból oraz uczucie dyskomfortu podczas mówienia, jedzenia i picia.

Wirusowe zapalenie jamy ustnej - najczęściej wywołane jest wirusem opryszczki, którym można zarazić się przez ślinę osoby zarażonej (np. przez pocałunek lub picie z tej samej butelki). Zmiany zapalne objawiają się pęcherzykowatymi wykwitami oraz owrzodzeniami na śluzówkach jamy ustnej, którym towarzyszyć może powiększenie węzłów chłonnych, a także wysoka gorączka.

Bolesne ząbkowanie - ząbkowanie, nawet bolesne nie jest jednostką chorobową. Jednak mogą towarzyszyć mu dolegliwości, które mogą wymagać konsultacji lekarza. Oprócz bólu i swędzenia dziąseł, może pojawić się pogorszenie apetytu, często pojawia się też gorączka czy ból ucha.

Próchnica - choroba ta może dotknąć już zęby mleczne. Są to plamy, które początkowo atakują szkliwo, a następnie zmieniają kolor na ciemniejszy i dotykają zębinę, a ostatecznie także miazgę zęba. Nieleczona próchnica, która zdąży zaatakować miazgę, wymaga leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji.



Rejestracja

Zapisów na wizyty mogą Państwo dokonywać telefonicznie:

+48 606 701 026

lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza zapisów online





odwiedź nas na facebooku!