Leczenie chorób przyzębia
Należy pamiętać, że leczenie stomatologiczne obejmuje nie tylko zęby, ale i całą jamę ustną. A tę tworzą również dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, kości zębodołu oraz błona śluzowa wyrostka zębodołowego. Jest to zespół tkanek otaczających zęby, które nie tylko je unieruchamiają, ale też amortyzują siły mechaniczne podczas żucia, a także odpowiadają za odżywienie zębów. To oznacza, że nieleczone choroby przyzębia mogą mieć wpływ na kondycję zębów, a w niektórych przypadkach mogą nawet doprowadzić do ich utraty.
Pacjenci naszego poznańskiego gabinetu stomatologicznego bardzo często skarżą się na nadwrażliwość dziąseł. Jeśli jedzenie i picie zimnych lub ciepłych pokarmów i napojów sprawia dyskomfort, a przy myciu zębów pojawia się krew, to znak, że jak najprędzej należy udać się do stomatologa. Należy pamiętać, że nieleczone przez długi czas niepożądane objawy mogą doprowadzić do parodontozy, czyli zapalenia przyzębia. Z kolei ta dolegliwość może spowodować rozchwianie, przemieszczenie, a nawet wypadanie zębów.
W związku z tym, należy najpierw sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Dentysta po wstępnej rozmowie oraz zbadaniu pacjenta, będzie wiedział, jakie kroki podjąć w dalszej kolejności. Wywiad lekarski obejmuje nie tylko pytania o odczuwalne przez pacjenta dolegliwości, ale też o jego nawyki zarówno żywieniowe, jak i higieniczne, a także stosowane leki, używki oraz przebyte choroby. Następnie, podczas badania, stomatolog ocenia stan dziąseł, poziom kości, głębokość szczelin dziąsłowych, a także obecność złogów kamienia nazębnego.
Kiedy należy zgłosić się do dentysty?
Choroby przyzębia na początkowym etapie zazwyczaj nie dają żadnych niepokojących objawów. Dlatego tak ważne jest regularne, profilaktyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego - dentysta podczas przeglądu jamy ustnej jest w stanie wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium.
Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić? Pierwszymi objawami chorób przyzębia zazwyczaj są - często bagatelizowane przez pacjentów - takie dolegliwości jak nadwrażliwość zębów na dotyk, nieprzyjemny zapach z ust oraz krwawienie z dziąseł występujące podczas szczotkowania zębów. Mogą się też pojawić widoczne zmiany w kolorze, a nawet kształcie dziąseł. Zauważalne stają się również obnażone korzenie zębów.
Jak prawidłowo dbać o przyzębie?
Główną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego tak ważne jest nie tylko regularne mycie zębów, ale też:
używanie nici dentystycznej,
regularne usuwanie kamienia nazębnego z gabinecie stomatologicznym (skaling),
mycie zębów szczoteczką o miękkim lub średniej twardości włosiu,
mycie zębów okrężnymi ruchami,
używanie płukanek do jamy ustnej,
dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (za pomocą specjalnej szczoteczki).
Innymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój chorób przyzębia są choroby ogólne jak na przykład cukrzyca, AIDS czy białaczka. Stanom zapalnym sprzyja też przyjmowanie leków immunosupresyjnych, środków antykoncepcyjnych, a także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, pokwitania, jak i w ciąży.
Poznański gabinet stomatologiczny Roznet świadczy usługi leczenia chorób przyzębia między innymi w zakresie:
skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego (zabieg powinien być powtarzany ok. 2 razy w roku),
wykonywania kiretażu wewnętrznego, czyli usuwania paradontozy (w tym celu dentysta oczyszcza "kieszonki" zębowe).
Należy pamiętać, że także od pacjenta zależy powodzenie leczenia stomatologicznego - konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Żaden zabieg nie zapewni dostatecznej ochrony przed nawrotem choroby, jeśli pacjent nie będzie stosował się do zaleceń dentysty, jak i do ogólnych zasad higieny jamy ustnej.
Rejestracja
Zapisów na wizyty mogą Państwo dokonywać telefonicznie:
+48 606 701 026
lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza zapisów online