Chirurgia stomatologiczna
Dziedziną medycyny zajmującą się operacyjnym leczeniem jamy ustnej wraz z przyległymi obszarami jest chirurgia stomatologiczna. Obejmuje ona szereg zarówno podstawowych zabiegów, jak i poważniejszych operacji związanych z żującą powierzchnią twarzy. Jest to dziedzina stomatologii, która stanowi ratunek w przypadku, gdy zachowawcze leczenie nie jest wystarczające oraz w przypadku chorób jamy ustnej.
Gabinet stomatologiczny Rozdent w Poznaniu świadczy usługi operacyjnego leczenia jamy ustnej między innymi z zakresie:
ekstrakcji - usuwania zębów mlecznych oraz stałych, w tym ósemek,
wypełniania ubytków kostnych po ekstrakcji zębów,
zakładania implantów zębowych,
zabiegów protetycznych,
leczenia ropni zębowych - poprzez oczyszczenia obszaru wokół niego, uwolnienie nagromadzonej ropy oraz wyleczenie zakażenia,
hemisekcji - separacji i usuwania korzenia zęba wraz z częścią jego korony (przy jednoczesnym pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni),
resekcji - wycięcia zapalnie zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia,
różnego rodzaju zabiegów mikrochirurgicznych wykonywanych na tkankach miękkich (np. wydłużanie koron klinicznych, przeszczepy łącznotkankowe).
Decyzję o przystąpieniu do zabiegu dentysta podejmuje po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz - w razie potrzeby - wykonaniu odpowiednich badań. Stomatolog informuje również pacjenta o zakresie planowanych czynności, a także ewentualnych przeciwwskazaniach i możliwych powikłaniach. W niektórych przypadkach konieczne może być również przygotowanie pacjenta do planowanego zabiegu na przykład poprzez podanie antybiotyku. Ze względu na specyfikę tego rodzaju leczenia oraz związany z nim ból, dentysta wykonuje zabiegi w znieczuleniu, by zwiększyć komfort pacjenta - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Wywiad z pacjentem pozwoli również na dobór odpowiednich, bezpiecznych dla danej osoby środków znieczulających.
Jak wyglądają zabiegi chirurgii stomatologicznej?
Przed podjęciem leczenia, dentysta podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Wiąże się to z wystąpieniem u pacjenta takich dolegliwości jak drętwienie oraz uczucie nabrzmienia - są to normalne objawy znieczulenia, które nie powinny wzbudzać u pacjenta niepokoju. Zabiegi i operacje bywają skomplikowane (szczególnie w przypadku zębów o ograniczonym dostępie - np. ósemki), stąd nie sposób dokładnie określić czas ich trwania.
Po zabiegu dentysta przekazuje pacjentowi wskazówki dotyczące rekonwalescencji. Ich przestrzeganie jest istotne dla powodzenia leczenia oraz uniknięcia ewentualnych powikłań. Przede wszystkim należy powstrzymać się od jedzenia przez kilka godzin po zabiegu, unikać ciepłych posiłków i napojów przez okres wskazany przez lekarza, a także szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.
Jak należy przygotować się do zabiegu chirurgii stomatologicznej?
Ze względu na to, że po przeprowadzonym zabiegu lub operacji należy powstrzymać się od jedzenia przez kilka godzin, najlepiej zjeść wcześniej syty posiłek. Zalecane jest też powstrzymanie się od palenia papierosów na kilka godzin zarówno przed, jak i po zabiegu. Tego dnia warto też zrezygnować z aktywności fizycznej, a także zaplanować urlop w pracy, by po wyjściu z gabinetu stomatologicznego móc odpocząć i zregenerować siły. Każdy zabieg jest inny, dlatego należy stosować się do indywidualnych zaleceń dentysty.
W gabinecie stomatologicznym Roznet w Poznaniu znieczulenie wliczone jest w cenę każdego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej. Na wizytę można umówić się telefonicznie bądź też za pomocą formularza zapisów online.
Rejestracja
Zapisów na wizyty mogą Państwo dokonywać telefonicznie:
+48 606 701 026
lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza zapisów online